مقالات

اصول اولیه سئوی سایت

 با توجه به اهمیت غیرقابل انکار اینترنت در دنیای امروز و نفوذ آن در زندگی روزانه افراد و وابستگی بسیاری از کارها به اینترنت از جمله دریافت اطلاعات، خرید آنلاین، ارتباطات مجازی، عرضه محصولات شرکت و حرفه خود، خدمات مجازی و ... حضور در این عرصه نیز مهم می باشد.

122

موتورهای جستجو اولین مرجع کاربران برای دسترسی به اطلاعات و خدمات مورد نیاز خود در اینترنت می باشد. مثلا شخصی که دنبال اطلاعات در مورد یک موضوع، خرید یک محصول خاص و...می­ باشد در موتور جستجو سرچ می­کند و در نتایج نمایش داده شده صفحه اول بیشتر مورد توجه قرار می ­گیرد. صفحات دوم و سوم کمتر مورد توجه است. بنابراین قرار گرفتن در نتایج اول موتورهای جستجو در اینترنت از اهمیت بالایی برخوردار می ­باشد.

قرار گیری در نتایج اولیه نیازمند رعایت اصول و روش هایی می باشد. که (( سئو (seo))) نامیده می شود و به معنای (( بهینه سازی موتور جستجو  search Engine Optimization))

می­ باشد. موتورهای جستجوی گوگل، یاهو، بینگ که موتورهای جستجوی اصلی می ­باشد قواعدی برای سئوی سایت­ها در نتایج خود دارند.

قواعد موتورهای جستجو شامل یکسری اصول کلی برای ارزیابی محتوای درست مرتبط با کلمات و عباراتی که جستجو می شود می باشد و همچنین شامل یکسری قوانین تنبیهی برای سایت هایی است که قوانین سئو را زیر پا می گذارند.

سئو مبحثی گسترده می­باشد که در این مقاله نمی توان کل آن را بیان کرد و تنها به معرفی اصول اولیه و اصلی پرداخته می شود.

نکات مهم سئوی سایت

1-       سئو یک مقوله زمانبر می باشد. یعنی باید حداقل یک ماه یا بیشتر بگذرد تا سایت در موتور جستجو بطور کامل بالا بیاید و در نتایج اولیه قرار گیرد.

2-     پیوستگی و مرتبط بودن مطالب با موضوع سایت و با عنوان مطلب برای موتورهای جستجو از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

3-   لینک واقعی گرفتن از سایت های دیگر اهمیت بالایی دارد. وقتی سایت­های دیگر به­ شما و مطالب آن لینک می زنند برای موتورهای جستجو شما اهمیت پیدا می­ کنید. هر چقدر سایت لینک دهنده بزرگ و بازدید کننده بیشتری داشته باشد لینک ارزش بیشتری دارد.

4-     بکارگیری تکنیک­های کلاه سیاه یا خلاف اصول و قواعد باعث جریمه سایت توسط موتورهای جستجو شده و در نتایج جستجو تنزل می­ کند. ممکن است در ابتدا این اقدامات رشد سریع در نتایج را باعث شود ولی در آینده آثار منفی خواهد داشت.

اصول و اقدامات اولیه سئوی سایت

1-معرفی سایت به موتورهای جستجو

1 11

اولین اقدام شناساندن سایت به موتورهای جستجو می­ باشد. که با به کمک ثبت سایت در موتور جستجو صورت می­ گیرد. حداقل نیاز به ثبت سایت در موتورهای جستجوی google و Bing لازم می­ باشد.زیرا موتورهای جستجوی اصلی می­ باشند.

2-ساخت نقشه سایت

نقشه سایت_وبسایت لند

با ساخت نقشه سایت می توان به موتورهای جستجو صفحات سایت را شناساند و در ایندکس شدن صفحات کمک بزرگی می ­کند. نقشه سایت را می­ توان به صورت دستی ساخت یا با مراجعه به برخی از سایت­ ها نقشه سایت خود را بصورت رایگان ساخته و دریافت نمود.

      3-ثبت سایت در google analytics

گوگل آنالیز_وبسایت لند

گوگل آنالیز می ­تواند کمک بزرگی به بررسی میزان مراجعه به سایت، صفحات و مطالبی از سایت که بیشتر مورد توجه مراجعه کنندگان می ­باشد می­ کند. و به کمک این داده ها می توان به تحلیل سئوی سایت پرداخت.

4-مطالب صفحات سایت

محتوای سایت_وبسایت لند

در نوشتن مطالب صفحات یکسری نکات وجود دارد باید رعایت کرد. یک عنوان کلی برای صفحه، ایجاد زیربخش ­ها یا زیر عنوان­ها در صفحه،نوشتن متن متناسب با عناوین انتخاب شده. در نوشتن متن، کلمه یا کلمات مورد نظر در متن چند بار تکرار شود تا مورد توجه موتور جستجو قرار گیرد. استفاده زیاد از کلمات خاص در متن نتیجه عکس خواهد داشت که می­تواند با جریمه از طرف موتور جستجو مواجه شود.

5-کاربرپسندی و ظاهر سایت

کاربرپسندی_وبسایت لند

امکانات سایت، کارکردن ساده با بخش­های مختلف، رنگ­ها و تصاویر جزء اولین مواردی می­ باشد که کاربر هنگام مواجه با سایت مورد توجه قرار می­دهد. هر چقدر که متن خوب و عالی باشد موارد ذکر شده تاثیر آن را بسیار کم رنگ خواهند کرد. بنابراین ظاهر و کاربری سایت در جذب کاربر تاثیر زیادی دارد.

6-سرعت سایت

سرعت سایت_وبسایت لند

کاربر حداکثر 30 ثانیه یا کمتر منتظر بالا آمدن سایت مورد نظر خود خواهد ماند در صورتی که سایت بالا نیاید تب را بسته و به سایت بعدی مراجعه خواهد کرد. بنابراین استفاده از تصاویر با حجم کم، حذف بخش های اضافی، متن خلاصه و مفید، استفاده از افزونه ­های مطمئن و با کارایی بالا در سیستم های مدیریت محتوا، کدنویسی صحیح و کم حجم، استفاده از افزونه های کش در سیستم­ های مدیریت محتوا. علاوه بر موارد بالا می­ توان سایت را از نظر سرعت در سایت هایی مانند gtmetrix تست کرد و میزان سرعت و کارایی آن را ارزیابی کرد.

7-تبلیغات

تبلیغات_وبسایت لند

در هر حوزه تبلیغات جزء اصلی­ ترین ابزارها برای جذب مشتری می ­باشد. در مورد سایت نیز این مورد صدق می­کند. با تبلیغات سایت خود در سایت­ های دیگر(بهتر است در سایت­ های تبلیغات صورت بگیرد که کاربران مرتبط به حرفه و موضوع سایت شما به آنجا مراجعه می­ کنند.)، اینستاگرام، تلگرام، تبلیغات فیزیکی و... به جذب کاربر کمک می ­کند.

8-امنیت سایت

امنیت سایت_وبسایت لند

داشتن نماد اعتماد برای فروشگاه های اینترنتی،گواهی ssl، استفاده از افزونه ­های با امنیت بالا در سیستم های مدیریت محتوا، بروزرسانی سایت­ هایی که با سیستم ­های مدیریت محتوا می­ باشند، امنیت کد سایت­هایی که بصورت اختصاصی طراحی شده اند. امنیت باعث می­ شود تا کاربر از خرید خود یا استفاده از خدمات سایت اعتماد داشته باشد و در مراجعات بعدی و یا معرفی سایت به دیگران به خاطر امنیت مناسب تاثیر بگذارد. و همچنین در نتایج موتورهای جستجو تاثیر خواهد گذاشت.

9-پشتیبانی مناسب سایت

9

پشتیبانی باعث اعتماد کاربر می­ شود و مسئولیت پذیری مدیران و مسئولان سایت را نشان می­ دهد و این خود یک امتیاز مثبت برای سایت در جذب کاربر و سئوی سایت خواهد بود.

10-استفاده از سایت­های ارزیابی محتوای سئوی صفحات سایت

10

سایت­ های زیادی در وجود دارند که شما با وارد کردن آدرس سایت خود در آنها میزان رعایت قواعد سئو در سایتتان را به شما نشان می ­دهند. این سایت­ها کمک زیادی به بهبود سئوی سایت شما می­ کنند که با جستجوی ساده تعداد زیادی از آنها در دسترس خواهند بود.

11-طراحی رسپانسیو

11

امروزه بخش زیاد از کاربران از تبلت و موبایل استفاده می­ کنند بنابراین نمایش مناسب و صحیح در این ابزارها یکی از موارد مهم و موثر در سئو می ­باشد.

 

مجموعه ها

آخرین مطالب

گروه وب سایت لند خدمات طراحی سایت، بهینه سازی سایت را با تکنولوژی های به روز ارائه می نماید.

آخرین مطالب وبلاگ

اطلاعات تماس